شبکه شادکانال های شبکه شاد آخرین مطالب جستجو

پژوهشسرای اندیشه پویا.10

پژوهشسرای اندیشه پویا.10


این کانال با هدف ارتقا سطح پژوهشی -علمی دانش آموزان واعلام برنامه های پژوهشسرای اندیشه پویا منطقه 10تهران ایجاد شده است.

andishehpouya10@شنبه 3 تیر 1402 - 08:12:27 3K
پژوهشسرای اندیشه پویا.10

پژوهشسرای اندیشه پویا.10

@andishehpouya10🔵 فاویسم یا کم‌خونی همولیتیک حاد به نقص گلبول‌های قرمز خون که اکسیژن را در بدن جابه‌جا می‌کند، گفته می‌شود.

وقتی این گلبول‌ها دچار نقصان شوند، بدن نمی‌تواند آن‌ها را به‌سرعت جایگزین کند و فرد نمی‌تواند اکسیژن موردنیاز خود را به دست آورد.
فاویسم شایع‌ترین بیماری در بین مردم مدیترانه و آفریقای شمالی است. افرادی که این بیماری رادارند، فاقد آنزیم گلوکز ۶ فسفات دهیدروژناز (‌G6PD‌) هستند. کمبود این آنزیم شایع‌ترین نوع نقص آنزیم در دنیا است و بر اساس آمارهای جهانی بیش از ۴۰۰ میلیون نفر در دنیا به آن مبتلا هستند.

علائم بیماری فاویسم در افراد مبتلا بر اساس شدت و ضعف بیماری متنوع است. علائم خفیف بیماری شامل خستگی، سردرد، تب، تهوع، معده درد و استفراغ است. هر یک از علائم فاویسم شامل ادرار تیره نارنجی‌رنگ (که وجود هموگلوبین را در ادرار نشان می‌دهد)، زردی (پوست زردرنگ)، و احساس خستگی و کوفتگی مربوط به مدت‌زمان طولانی بیماری است.

👈 اگر فاویسم درمان نشود، شخص به کُما رفته، بی‌هوش می‌شود. و به تزریق خون نیاز پیدا می‌کند.
در نوزادان و بچه‌های کوچک، موارد بسیار شدید فاویسم می‌تواند کشنده باشد. ‌میزان قرار گرفتن در معرض باقلا موجب بروز بیماری می‌شود که به‌شدت شرایط فردی و محیطی بستگی دارد.

🚫 هشدار: وقتی هر یک از علائم فوق در کودک شما ۵ تا ۲۴ ساعت بعد از مصرف باقلای مازندرانی به شکل (خام یا پخته) مشاهده شد باید سریعاً کودک خود را به نزدیک‌ترین مرکز درمانی برسانید.

🇮🇷پژوهش سرای دانش آموزی اندیشه پویا منطقه ده آموزش و پرورش شهر تهران
https://shad.ir/andishehpouya10
#قطب کشوری زیست فناوری×

ورود کاربران
یادآوری
ثبت نام